Manuals & Documentation
| Catalog Number | 37400 |
| Manufacturer | Minerallac |
| Brand | CULLY |
| Country of Origin | United States |
| Made in USA | Yes |
| Application | Great for sharpening Knives, shovels, garden tools and axes. |
| Construction | Assembled |
| Material | Plastic |
| Shape | V–shaped |
| Special Features | Tungsten carbide blades at a 21 Degrees Cutting angle deliver fast, effective, and optimal results. |
| UPC | 085937374004 |
| GTIN | 00085937374004 |
| Item Type | Handheld Knife Sharpener |
| Length | 5-1/2" |
| Length UOM | Inch |
| Width | 11/16" |
| Width UOM | Inch |
| Height | 2-1/4" |
| Height UOM | Inch |