TP720W TradeMaster 1-Gang Nylon Wall Plate, 15938-in Power Outlet Receptacle Opening, 2 Mtg Holes, White
- MFR:
- Legrand-Pass & Seymour
- MFR #:
- TP720W
- UPC:
- 785007275919
- Item #:
- 162925
TP720W TradeMaster 1-Gang Nylon Wall Plate, 15938-in Power Outlet Receptacle Opening, 2 Mtg Holes, White
- MFR #:
- TP720W
- UPC:
- 785007275919
- Item #:
- 162925
OneGang Power Outlet Receptacle Opening, 1.5938 hole for 1.5625 diameter device -2 mtg. holes,White Nylon.
| Catalog Number | TP720W |
| Manufacturer | Legrand-Pass & Seymour |
| Brand | Legrand-Pass & Seymour |
| Warranty Description | 1-Year Limited Warranty |
| Country of Origin | Mexico |
| Made in USA | No |
| Application | Residential;Commercial |
| Color | White |
| Insulation | Bare |
| Material | Thermoplastic |
| Mounting | Wall |
| Number of Gangs | 1 |
| Special Features | Molded of rugged, practically indestructible nylon |
| Standard | UL 514 |
| UPC | 785007275919 |
| GTIN | 00785007275919 |
| Item Type | Wall Plate |
| Size | 5.5" |
| Environmental Conditions | 0 to 90% (relative humidity, non-condensing) |
| Thickness | .45" |