3/16 (10-24) x 3" Toggle Bolts and Wings, Mushroom Head, Phillips/Slotted, Zinc Plated
- MFR:
- Minerallac
- MFR #:
- 58349
- UPC:
- 085937583499
- Item #:
- 160761
3/16 (10-24) x 3" Toggle Bolts and Wings, Mushroom Head, Phillips/Slotted, Zinc Plated
- MFR #:
- 58349
- UPC:
- 085937583499
- Item #:
- 160761
Manuals & Documentation
| Catalog Number | 58349 |
| Manufacturer | Minerallac |
| Brand | CULLY |
| Country of Origin | China |
| Made in USA | No |
| Application | These light-duty anchors are for use in hollow block or gypsum wallboard. |
| Finish | Zinc Plated |
| Material | Steel |
| Special Features | Toggle bolts spread the load over a larger area and are more temperature resistant than other hollow wall anchors. |
| UPC | 085937583499 |
| GTIN | 00085937583499 |
| Item Type | Toggle Bolt |
| Length | 3" |
| Length UOM | Inch |
| Diameter | 3/16" IN |
| Size | 3/16" x 3" |