TY537MX Ty-Rap Integrated Mounting Hole Cable Tie, 14 in L x 0.3 in W x 0.08 in THK, Nylon/Polyamide 6.6
- MFR:
- ABB - Installation Products
- MFR #:
- TY537MX
- UPC:
- 786210805184
- Item #:
- 157551
TY537MX Ty-Rap Integrated Mounting Hole Cable Tie, 14 in L x 0.3 in W x 0.08 in THK, Nylon/Polyamide 6.6
- MFR #:
- TY537MX
- UPC:
- 786210805184
- Item #:
- 157551
Manuals & Documentation
| Catalog Number | TY537MX |
| Manufacturer | ABB - Installation Products |
| Brand | TY-RAP |
| Country of Origin | United States |
| Made in USA | Yes |
| Color | Black |
| Lock Mechanism | Stainless Steel Barb |
| Material | Nylon/Polyamide 6.6 |
| Special Features | Low profile head is designed to prevent snags on uneven surfaces and easier to pull through bulkheads. Non-magnetic stainless steel locking device insures both maximum strength and the right tightness every time |
| UPC | 786210805184 |
| GTIN | 00786210805184 |
| Item Type | Integrated Mounting Hole |
| Length | 14 in , 356 mm |
| Width | 0.3 in , 7.6 mm |
| Tensile Strength | 120 pounds , 534 newtons |
| Thickness | 0.08 in , 2 mm |
| Cross Reference Products | ABBInstall L14-120MH-0-C|ABBInstall TB-14-120MH-0-C|ABBInstall TY537MX|All-States 15201|All-States 15202|All-States 15207|All-States 15208|All-States 15209|Avery 10040|Burndy CT120400MH14L0 |