225-120A Electraray Light-Duty Rotating Warning Light, 120 V AC, Incandescent Lamp, 5-1/2 in Dia, Surface Mount, Amber
- MFR:
- Federal Signal
- MFR #:
- 225-120A
- UPC:
- 782979390206
- Item #:
- 155637
225-120A Electraray Light-Duty Rotating Warning Light, 120 V AC, Incandescent Lamp, 5-1/2 in Dia, Surface Mount, Amber
- MFR #:
- 225-120A
- UPC:
- 782979390206
- Item #:
- 155637
Manuals & Documentation
| Catalog Number | 225-120A |
| Manufacturer | Federal Signal |
| Brand | Federal Signal |
| Country of Origin | United States |
| Made in USA | Yes |
| Application | Indoor/Outdoor |
| Color | Amber |
| Material | Zinc/Polycarbonate |
| NEMA Rating | 4X |
| Shape | Cylindrical |
| Special Features | Innovative Dome Design |
| Standard | UL Listed/cUL Listed |
| UPC | 782979390206 |
| GTIN | 00782979390206 |
| Item Type | Rotating Warning Light |
| Size | 7.25 H x 5.5 W x 5.5 D |
| Environmental Conditions | -31 to 150 DEG F |
| Voltage Rating | 120VAC 50-60Hz |
| Wattage | 25 W |