XJG24-G Ocal Conduit Expansion Coupling With Internal Bonding Jumper, 3/4 in, For Use With Rigid/EMT Conduits, Iron, PVC Coated/Zinc Plated
- MFR:
- ABB - Installation Products - Conduit
- MFR #:
- XJG24-G
- UPC:
- 704508417529
- Item #:
- 154759
XJG24-G Ocal Conduit Expansion Coupling With Internal Bonding Jumper, 3/4 in, For Use With Rigid/EMT Conduits, Iron, PVC Coated/Zinc Plated
- MFR #:
- XJG24-G
- UPC:
- 704508417529
- Item #:
- 154759
| Catalog Number | XJG24-G |
| Manufacturer | ABB - Installation Products - Conduit |
| Brand | Ocal |
| Country of Origin | United States |
| Made in USA | Yes |
| Application | Allows for the Contraction and Expansion of a Conduit Run Without Reducing the Mechanical or Bonding Integrity of the Raceway |
| Color | Gray |
| Material | Iron |
| Special Features | No Disassembly Necessary to Install |
| Standard | UL E23018 |
| UPC | 704508417529 |
| GTIN | 00704508417529 |
| Item Type | Expansion Coupling |
| Length | 10 in , 254 mm |
| Outside Diameter | 2.43 in , 61.72 mm |
| Trade Size | 3/4 in , 21 mm |