Discontinued
XJG104-TB T&B Conduit Expansion Coupling With Internal Bonding Jumper, 4 in, For Use With Rigid Conduits, Malleable Iron, Zinc Plated
- MFR:
- ABB - Installation Products
- MFR #:
- XJG104-TB
- UPC:
- 786210881164
- Item #:
- 149422
Discontinued
XJG104-TB T&B Conduit Expansion Coupling With Internal Bonding Jumper, 4 in, For Use With Rigid Conduits, Malleable Iron, Zinc Plated
- MFR #:
- XJG104-TB
- UPC:
- 786210881164
- Item #:
- 149422
Manuals & Documentation
| Catalog Number | XJG104-TB |
| Manufacturer | ABB - Installation Products |
| Brand | T&B IND FITTING |
| Country of Origin | China |
| Made in USA | No |
| Application | Allows for The Contraction and Expansion of a Conduit Run Without Reducing The Mechanical or Bonding Integrity of The Raceway |
| Material | Malleable Iron |
| Special Features | No Disassembly Necessary to Install. Fast, Simple, and Requires Fewer Steps |
| Standard | UL E23018, CSA |
| UPC | 786210881164 |
| GTIN | 00786210881164 |
| Item Type | XJG Expansion Couplings |
| Length | 12.87 in |
| Outside Diameter | 6.37 in |
| Trade Size | 4 in |