XUK1APANL2 OsiSense XU Simply Easy 3-Wire Compact Corrosion-Resistant Dusttight/Oiltight/Watertight Photoelectric Sensor, Rectangle Shape, 10 m, Infrared Sensing Beam, 2 ms Response, PNP 1NO Output
- MFR:
- Telemecanique Sensors
- MFR #:
- XUK1APANL2
- UPC:
- 785901490722
- Item #:
- 148242
XUK1APANL2 OsiSense XU Simply Easy 3-Wire Compact Corrosion-Resistant Dusttight/Oiltight/Watertight Photoelectric Sensor, Rectangle Shape, 10 m, Infrared Sensing Beam, 2 ms Response, PNP 1NO Output
- MFR #:
- XUK1APANL2
- UPC:
- 785901490722
- Item #:
- 148242
This compact design single mode (reflex system) photo-electric sensor has a PBT case. It has a supply voltage of 12V to 24V DC. This mono-mode rectangular photoelectric sensor has a plastic body, is mountable directly on a surface or bracket, thanks to its 3 fixing points. It has VALOX PBT high strength case ideal for high temperature environments and PMMA scratch-resistant lens for maximum sensor durability. 1 LED display allows to identify status of the sensor. IP65 protection makes this product ready for the harshest environments. It can operate in very cold (-25C) and hot environments (+55C). It provides double insulation for better people and system protection from electrical shocks. It is CSA and UL certified.
Manuals & Documentation
| Catalog Number | XUK1APANL2 |
| Manufacturer | Telemecanique Sensors |
| Brand | Telemecanique |
| Warranty Description | Contractual Warranty:18 months |
| Country of Origin | Indonesia |
| Made in USA | No |
| Application | - |
| Connection | Cable |
| Enclosure | IP65 DOUBLE INSULATION CONFORMING TO IEC 60529,PBT |
| Operating Cycles | <= 250 Hz |
| Output | PNP;1 NO;Discrete;Solid state |
| Sensing Range | 7-7 M REFLEX NEED REFLECTOR XUZC50,> 16.4...49.21 FT (> 5...15 M) |
| Special Features | 1 LED yellow)output state |
| Standard | CE-UL-CSA,IP65 DOUBLE INSULATION IEC 60529 |
| RoHS URL | https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=873628&lang=en-us |
| UPC | 785901490722 |
| GTIN | 03389110161014 |
| Item Type | General purpose single mode;Reflex;Compact 50 x 50;Photo-electric sensor |
| Environmental Conditions | WATER TIGHT, DUST TIGHT, OIL TIGHT AND CORROSION RESISTANT (INDOOR) |
| Operating Temperature | -25-55 A Degrees C |
| Voltage Rating | 12...24 V DC |