TY5234MX Ty-Rap Standard High Performance Cable Tie, 14 in L x 0.09 in W x 0.04 in THK, Nylon/Polyamide 6.6, Black
- MFR:
- ABB - Installation Products
- MFR #:
- TY5234MX
- UPC:
- 786210839387
- Item #:
- 145964
TY5234MX Ty-Rap Standard High Performance Cable Tie, 14 in L x 0.09 in W x 0.04 in THK, Nylon/Polyamide 6.6, Black
- MFR #:
- TY5234MX
- UPC:
- 786210839387
- Item #:
- 145964
Manuals & Documentation
| Catalog Number | TY5234MX |
| Manufacturer | ABB - Installation Products |
| Brand | TY-RAP |
| Country of Origin | United States |
| Made in USA | Yes |
| Color | Black |
| Lock Mechanism | Stainless Steel Barb |
| Material | Nylon/Polyamide 6.6 |
| Special Features | Low profile head is designed to prevent snags on uneven surfaces and easier to pull through bulkheads. Non-magnetic stainless steel locking device insures both maximum strength and the right tightness every time |
| UPC | 786210839387 |
| GTIN | 00786210839387 |
| Item Type | High Performance |
| Length | 14 in , 357 mm |
| Width | 0.09 in , 2.3 mm |
| Tensile Strength | 18 pounds , 80 newtons |
| Thickness | 0.04 in , 1 mm |