SP13W 1-Gang Thermoset Wall Plate, Blank, Box Mounted, White
- MFR:
- Legrand-Pass & Seymour
- MFR #:
- SP13W
- UPC:
- 785007681666
- Item #:
- 145330
SP13W 1-Gang Thermoset Wall Plate, Blank, Box Mounted, White
- MFR #:
- SP13W
- UPC:
- 785007681666
- Item #:
- 145330
Blank Plate, Box Mounted, 1-Gang
| Catalog Number | SP13W |
| Manufacturer | Legrand-Pass & Seymour |
| Brand | Legrand-Pass & Seymour |
| Warranty Description | 1-Year Limited Warranty |
| Country of Origin | Mexico |
| Made in USA | No |
| Application | Residential;Commercial |
| Color | White |
| Insulation | Bare |
| Material | Thermoplastic |
| Mounting | Wall |
| Number of Gangs | 1 |
| Special Features | Non-combustible mar-proof material, seven standards colors, individually wrapped |
| Standard | UL 514 |
| UPC | 785007681666 |
| GTIN | 00785007681666 |
| Item Type | Wall Plate |
| Size | 5" |
| Environmental Conditions | 0 to 90% (relative humidity, non-condensing) |
| Thickness | .46" |