Jiffy Clip, One Hole Strap, Fits 1" EMT Conduit & SER Cable 3/0, Pre-Galvanized
- MFR:
- Minerallac
- MFR #:
- 155
- UPC:
- 784610401555
- Item #:
- 143353
Jiffy Clip, One Hole Strap, Fits 1" EMT Conduit & SER Cable 3/0, Pre-Galvanized
- MFR #:
- 155
- UPC:
- 784610401555
- Item #:
- 143353
Manuals & Documentation
| Catalog Number | 155 |
| Manufacturer | Minerallac |
| Brand | MINERALLAC TRADITIONAL |
| Country of Origin | United States |
| Made in USA | Yes |
| Application | Electrical Conduit |
| Cable Size | Fits 1" EMT. |
| Color | Silver |
| Construction | Stamped |
| Finish | Pre-galvanized |
| Material | Steel |
| Mounting | Component, Wood, Steel, Concrete |
| Mounting Holes | 1 |
| Number of Holes | 1 |
| UPC | 784610401555 |
| GTIN | 00784610401555 |
| Item Type | 1-Hole Strap |
| Length | 2.15" |
| Width | 0.88" |
| Height | 1.10" |
| Size | 1.10" x 0.88" x 2.15" |
| Thickness | 0.050" |
| Cross Reference Products | ABBInstall 4161|ABBInstall TS-103|AFC CSE1001|AmFittings CSE1001|Appleton TWCL-100|Appozgcomm 1903|Arlington 372|Bridgeport 922-S|Crouse 202|Dottie MTW100 |