100SV43A Dry Buck And Boost Transformer, 120/240 V AC Primary, 12/24 VAC Secondary, 0.1 kVA Power Rating, 60 Hz, 1 Phase
- MFR:
- Schneider Electric
- MFR #:
- 100SV43A
- UPC:
- 785901069003
- Item #:
- 142836
100SV43A Dry Buck And Boost Transformer, 120/240 V AC Primary, 12/24 VAC Secondary, 0.1 kVA Power Rating, 60 Hz, 1 Phase
- MFR #:
- 100SV43A
- UPC:
- 785901069003
- Item #:
- 142836
As the industry leading designer, manufacturer, and supplier of low voltage, general purpose transformers. Schneider Electric has the expertise necessary to meet your increased demands by providing reliable products and outstanding support services Resin-filled general purpose transformers are epoxy encapsulated. The enclosure has no openings, making resin-filled transformers ideal for use indoor or outdoor where airborne particles or contaminants could be detrimental to operation. The core-and-coil assembly is embedded in an epoxy resin compound and wall mounted for maximum protection. These units can be used outdoors without accessories. This Dry Sealed Transformer has a NEMA 3R rating, and a 1 phase, 10KVA, 240 x 480V, primary voltage with a 120/240V, secondary voltage. This transformer has a temperature rise of 115 C. This product has a UL listed, cULus & CSA certifications. Dimensiona are 14.75 in (H),9.75 in (W),11.75 in (D). This transformer is wall mounted and is painted sheet steel material.
Manuals & Documentation
| Catalog Number | 100SV43A |
| Manufacturer | Schneider Electric |
| Brand | SQUARE D |
| Warranty Description | Contractual Warranty:18 months |
| Country of Origin | Mexico |
| Made in USA | No |
| Primary Voltage | 120 x 240 V |
| Secondary Voltage | 12/24 V |
| RoHS URL | https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=455157&lang=en-us |
| UPC | 785901069003 |
| GTIN | 00785901069003 |
| Item Type | Buck and Boost Transformer |