XZCC12FCM40B OsiSense 4-Pin Elbowed Female Cable Gland Connector, 125 V AC/150 V DC, 3 A, PG 7 Cable
- MFR:
- Telemecanique Sensors
- MFR #:
- XZCC12FCM40B
- UPC:
- 785901465966
- Item #:
- 141475
XZCC12FCM40B OsiSense 4-Pin Elbowed Female Cable Gland Connector, 125 V AC/150 V DC, 3 A, PG 7 Cable
- MFR #:
- XZCC12FCM40B
- UPC:
- 785901465966
- Item #:
- 141475
This connector has a elbowed female 4-pin M12 connector and a screw terminal with metal clamping rings. It is designed for critical installations thanks to the high robustness metallic ring M12 connector.
Manuals & Documentation
| Catalog Number | XZCC12FCM40B |
| Manufacturer | Telemecanique Sensors |
| Brand | Telemecanique |
| Warranty Description | Contractual Warranty:18 months |
| Country of Origin | Mexico |
| Made in USA | No |
| Application | Cabling accessories |
| Connector | Elbowed female connector M12, 4 pins;Screw terminal 0.75 mm² 3-6 mm |
| Enclosure | Plastic |
| Indicator | Without |
| Mounting | Screw |
| Special Features | METAL COLLAR |
| Standard | IP67 |
| Supply Voltage | 125 V AC-150 V DC |
| RoHS URL | https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=877644&lang=en-us |
| UPC | 785901465966 |
| GTIN | 03389110806052 |
| Item Type | Connector |
| Operating Temperature | -40-85 A Degrees C |