XSAV11373 OsiSense Fixed Cylindrical Probe Proximity Sensor With Reverse Polarity Protection, Inductive, PNP Output, 1NC Contact, 10 to 58/12 to 48 V DC
- MFR:
- Telemecanique Sensors
- MFR #:
- XSAV11373
- UPC:
- 785901231813
- Item #:
- 137314
XSAV11373 OsiSense Fixed Cylindrical Probe Proximity Sensor With Reverse Polarity Protection, Inductive, PNP Output, 1NC Contact, 10 to 58/12 to 48 V DC
- MFR #:
- XSAV11373
- UPC:
- 785901231813
- Item #:
- 137314
Inductive proximity sensors XS, Rotation monitoring, M30, Sn10mm, 6...150c/mn, 12...48 VDC, cable 2 m
Manuals & Documentation
| Catalog Number | XSAV11373 |
| Manufacturer | Telemecanique Sensors |
| Brand | Telemecanique |
| Warranty Description | Contractual Warranty:18 months |
| Country of Origin | France |
| Made in USA | No |
| Application | Rotation monitoring |
| Connector | Cable |
| Control Output | 1 NC, PNP |
| Enclosure | Nickel Plated Brass |
| Indicator | Output state 1 LED red) |
| Material | Metal |
| Mounting | Flush |
| Sensing Range | > 0.31...0.59 in (> 8...15 mm) |
| Sensor | 30 MM,81 MM,INDUCTIVE PROXIMITY SENSOR |
| Special Features | METAL |
| Standard | IP67 conforming to IEC 60529;CE |
| Supply Voltage | 12...48 V DC reverse polarity protection |
| RoHS URL | https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=871080&lang=en-us |
| UPC | 785901231813 |
| GTIN | 03389110628944 |
| Item Type | Sensor;Inductive proximity sensor;Cylindrical M30 |
| Operating Temperature | -25-70 A Degrees C |