L-8-120-0-C Catamount Heavy Duty Cable Tie, 7.87 in L x 0.3 in W x 0.06 in THK, Nylon/Polyamide 6.6, Black
- MFR:
- ABB - Installation Products
- MFR #:
- L-8-120-0-C
- UPC:
- 728494917405
- Item #:
- 133306
L-8-120-0-C Catamount Heavy Duty Cable Tie, 7.87 in L x 0.3 in W x 0.06 in THK, Nylon/Polyamide 6.6, Black
- MFR #:
- L-8-120-0-C
- UPC:
- 728494917405
- Item #:
- 133306
Manuals & Documentation
| Catalog Number | L-8-120-0-C |
| Manufacturer | ABB - Installation Products |
| Brand | Catamount |
| Country of Origin | Thailand |
| Made in USA | No |
| Color | Black |
| Lock Mechanism | Plastic Pawl |
| Material | Nylon/Polyamide 6.6 Weather Resistant |
| Standard | UL E49405 |
| UPC | 728494917405 |
| GTIN | 00728494917405 |
| Item Type | Heavy Duty |
| Length | 8.35 in , 212 mm |
| Width | 0.3 in , 7.6 mm |
| Tensile Strength | 120 pounds , 534 newtons |
| Thickness | 0.08 in , 2 mm |
| Cross Reference Products | 3M 6206|3M CT15BK120-C|3M CT15BK120-D|3M CT8BK120-L|ABBInstall 13-266|ABBInstall L-11-120-0-C|ABBInstall L-8-120-0-C|ABBInstall TY272MX|ABBInstall TY5272MX|Burndy CT120200L0 |