L-8-120-9-C Catamount 120 Heavy Duty Cable Tie, 8.35 in L x 0.3 in W x 0.08 in THK, Nylon/Polyamide 6.6, Natural
- MFR:
- ABB - Installation Products
- MFR #:
- L-8-120-9-C
- UPC:
- 728494917504
- Item #:
- 133294
L-8-120-9-C Catamount 120 Heavy Duty Cable Tie, 8.35 in L x 0.3 in W x 0.08 in THK, Nylon/Polyamide 6.6, Natural
- MFR #:
- L-8-120-9-C
- UPC:
- 728494917504
- Item #:
- 133294
Manuals & Documentation
| Catalog Number | L-8-120-9-C |
| Manufacturer | ABB - Installation Products |
| Brand | Catamount |
| Country of Origin | Thailand |
| Made in USA | No |
| Color | Natural |
| Lock Mechanism | Plastic Pawl |
| Material | Nylon/Polyamide 6.6 |
| Standard | UL E49405 |
| UPC | 728494917504 |
| GTIN | 00728494917504 |
| Item Type | Heavy Duty |
| Length | 8.35 in , 212 mm |
| Width | 0.3 in , 7.6 mm |
| Tensile Strength | 120 pounds , 534 newtons |
| Thickness | 0.08 in , 2 mm |