UNY105-G Ocal-Blue 3-Piece Dust-Ignitionproof Male Explosionproof Conduit Union, 1/2 in, Steel, Electro Galvanized
- MFR:
- ABB - Installation Products - Conduit
- MFR #:
- UNY105-G
- UPC:
- 704508413781
- Item #:
- 131172
UNY105-G Ocal-Blue 3-Piece Dust-Ignitionproof Male Explosionproof Conduit Union, 1/2 in, Steel, Electro Galvanized
- MFR #:
- UNY105-G
- UPC:
- 704508413781
- Item #:
- 131172
Manuals & Documentation
| Catalog Number | UNY105-G |
| Manufacturer | ABB - Installation Products - Conduit |
| Brand | Ocal |
| Country of Origin | United States |
| Made in USA | Yes |
| Application | To Connect Conduit to a Conduit Fitting, Junction Box, or Device Enclosure |
| Color | Gray |
| Material | Steel |
| Special Features | Compact Design Which Permits Assembly with a Minimum of Clearance to Other Adjacent Conduit and/or Equipment |
| Standard | UL 1203, CSA |
| UPC | 704508413781 |
| GTIN | 00704508413781 |
| Item Type | Male Union |
| Length | 2.39 in , 60.71 mm |
| Outside Diameter | 1.50 in , 38.10 mm |
| Trade Size | 1/2 in , 16 mm |