Discontinued
676 T&B Erickson Threaded Conduit Coupling, 3/4 in, For Use With Rigid/IMC Conduits, Malleable Iron
- MFR:
- ABB - Installation Products
- MFR #:
- 676
- UPC:
- 786210006765
- Item #:
- 131106
Discontinued
676 T&B Erickson Threaded Conduit Coupling, 3/4 in, For Use With Rigid/IMC Conduits, Malleable Iron
- MFR #:
- 676
- UPC:
- 786210006765
- Item #:
- 131106
| Catalog Number | 676 |
| Manufacturer | ABB - Installation Products |
| Brand | Thomas & Betts Liquidtight Fittings |
| Country of Origin | Germany |
| Made in USA | No |
| Application | To Couple and Effectively Bond Threaded Ends of Rigid Metal Conduit/Intermediate Conduit Where Neither Length of Conduit Can Be Rotated |
| Material | Malleable Iron |
| Special Features | Free Fitting Threads Ensure Easy Assembly |
| Standard | UL E23018, CSA |
| UPC | 786210006765 |
| GTIN | 00786210006765 |
| Item Type | Conduit Coupling |
| Length | 1-13/32 in |
| Outside Diameter | 1-9/16 in |
| Trade Size | 3/4 in |
| Cross Reference Products | ABBInstall 676|ABBInstall EK-402|AFC EK75|AmFittings ER75|Appleton EC-75|Appozgcomm TPC-75|Arlington 201|Bridgeport 1122|Crouse 1122|Crouse 191 |