Conduit Hanger with Bolt and Nut, Fits 1" EMT or 1" Rigid/IMC, Zinc Plated
- MFR:
- Minerallac
- MFR #:
- 2B
- UPC:
- 784610120029
- Item #:
- 128716
Conduit Hanger with Bolt and Nut, Fits 1" EMT or 1" Rigid/IMC, Zinc Plated
- MFR #:
- 2B
- UPC:
- 784610120029
- Item #:
- 128716
Manuals & Documentation
| Catalog Number | 2B |
| Manufacturer | Minerallac |
| Brand | MINERALLAC TRADITIONAL |
| Country of Origin | United States |
| Made in USA | Yes |
| Application | Electrical Conduit |
| Color | Silver |
| Finish | Zinc Plated |
| Material | Steel |
| Mounting | Component, Wood, Steel, Concrete |
| Mounting Holes | 1 |
| Number of Holes | 3 |
| Standard | UL #9N38 |
| UPC | 784610120029 |
| GTIN | 00784610120029 |
| Item Type | Conduit Hanger |
| Length | 0.870" |
| Length UOM | Inch |
| Width | 1.350" |
| Width UOM | Inch |
| Height | 2.500" |
| Height UOM | Inch |
| Size | 2.50" x 1.35" x 0.87" |