Jiffy Clip, One Hole Strap, Fits 1/2" EMT Conduit & SER Cable 6 & 4, Pre-Galvanized
- MFR:
- Minerallac
- MFR #:
- 130
- UPC:
- 784610401302
- Item #:
- 127980
Jiffy Clip, One Hole Strap, Fits 1/2" EMT Conduit & SER Cable 6 & 4, Pre-Galvanized
- MFR #:
- 130
- UPC:
- 784610401302
- Item #:
- 127980
Manuals & Documentation
| Catalog Number | 130 |
| Manufacturer | Minerallac |
| Brand | MINERALLAC TRADITIONAL |
| Country of Origin | United States |
| Made in USA | Yes |
| Application | Electrical Conduit |
| Cable Size | Fits 3/8" Rigid/IMC and 1/2" EMT. |
| Color | Silver |
| Construction | Stamped |
| Finish | Pre-galvanized |
| Material | Steel |
| Mounting | Component, Wood, Steel, Concrete |
| Mounting Holes | 1 |
| Number of Holes | 1 |
| UPC | 784610401302 |
| GTIN | 00784610401302 |
| Item Type | 1-Hole Strap |
| Length | 0.75" |
| Width | 1.60" |
| Height | 0.65" |
| Size | 0.65" x 1.60" x 0.75" |
| Thickness | 0.050" |
| Cross Reference Products | ABBInstall 4159|ABBInstall TS-101|AFC CSE501|AmFittings CSE501|Appleton TWCL-50|Appozgcomm 1901|Arlington 304|Arlington 370|Bridgeport 920-S|Crouse 200 |