E985F-CAR Carlon Type LR Conduit Body, 1 in Hub, 12 cu-in, PVC
- MFR:
- ABB - Installation Products
- MFR #:
- E985F-CAR
- UPC:
- 034481132448
- Item #:
- 126853
E985F-CAR Carlon Type LR Conduit Body, 1 in Hub, 12 cu-in, PVC
- MFR #:
- E985F-CAR
- UPC:
- 034481132448
- Item #:
- 126853
Manuals & Documentation
| Catalog Number | E985F-CAR |
| Manufacturer | ABB - Installation Products |
| Brand | CARLON |
| Country of Origin | Mexico |
| Made in USA | No |
| Application | For use with Schedule 40 and 80 Conduit |
| Color | Gray |
| Hub Size | 1 in |
| Material | PVC |
| Special Features | Textured lids |
| Standard | UL E11461 |
| UPC | 034481132448 |
| GTIN | 00034481132448 |
| Item Type | Type LR Conduit Body |
| Length | 6-9/32 in |
| Width | 2-1/32 in |