SP8W 1-Gang Thermoset Wall Plate, 1 Duplex Receptacle Opening, White
- MFR:
- Legrand-Pass & Seymour
- MFR #:
- SP8W
- UPC:
- 785007680379
- Item #:
- 126703
SP8W 1-Gang Thermoset Wall Plate, 1 Duplex Receptacle Opening, White
- MFR #:
- SP8W
- UPC:
- 785007680379
- Item #:
- 126703
Plastic Plate, single gang, duplex without line is molded of non-combustible mar-proof material. It is resistant to discoloration, grease, oil, solvent, and moisture. The seven standard colors available -- Ivory, White, Brown, Gray, Black, Red, and Light Almond.
| Catalog Number | SP8W |
| Manufacturer | Legrand-Pass & Seymour |
| Brand | Legrand-Pass & Seymour |
| Warranty Description | 1-Year Limited Warranty |
| Country of Origin | Mexico |
| Made in USA | No |
| Application | Residential;Commercial |
| Color | White |
| Insulation | Bare |
| Material | Thermoplastic |
| Mounting | Wall |
| Number of Gangs | 1 |
| Special Features | Standard size plastic smooth wall plate |
| Standard | UL 514 |
| UPC | 785007680379 |
| GTIN | 00785007680379 |
| Item Type | Wall Plate |
| Size | 5" |
| Environmental Conditions | 0 to 90% (relative humidity, non-condensing) |
| Thickness | .13" |