E986G Carlon Type LB Non-Metallic Conduit Body, 1-1/4 in Hub, 32 cu-in Capacity, PVC
- MFR:
- ABB - Installation Products
- MFR #:
- E986G
- UPC:
- 034481207573
- Item #:
- 126333
E986G Carlon Type LB Non-Metallic Conduit Body, 1-1/4 in Hub, 32 cu-in Capacity, PVC
- MFR #:
- E986G
- UPC:
- 034481207573
- Item #:
- 126333
Manuals & Documentation
| Catalog Number | E986G |
| Manufacturer | ABB - Installation Products |
| Brand | CARLON |
| Country of Origin | United States |
| Made in USA | Yes |
| Application | For use with Schedule 40 and 80 Conduit |
| Color | Gray |
| Hub Size | 1-1/4 in |
| Material | PVC |
| Special Features | Textured lids |
| Standard | UL E11461 |
| UPC | 034481207573 |
| GTIN | 00034481207573 |
| Item Type | Type LB Conduit Body |
| Length | 6-13/32 in |
| Width | 2-1/2 in |
| Cross Reference Products | ABBInstall E986G|AlliedTube 59203|Cantex 5133666|Cantex 5133666G|Certaineed 59203|Crouse LB125NM|Ipex 78143|JMEagle 61340125|Madison PLBLA-125|MultiFit 78143 |