E986F-CAR Carlon Type LB Non-Metallic Conduit Body, 1 in Hub, 12 cu-in Capacity, PVC
- MFR:
- ABB - Installation Products
- MFR #:
- E986F-CAR
- UPC:
- 034481132509
- Item #:
- 126139
E986F-CAR Carlon Type LB Non-Metallic Conduit Body, 1 in Hub, 12 cu-in Capacity, PVC
- MFR #:
- E986F-CAR
- UPC:
- 034481132509
- Item #:
- 126139
Manuals & Documentation
| Catalog Number | E986F-CAR |
| Manufacturer | ABB - Installation Products |
| Brand | CARLON |
| Country of Origin | Mexico |
| Made in USA | No |
| Application | For use with Schedule 40 and 80 Conduit |
| Color | Gray |
| Hub Size | 1 in |
| Material | PVC |
| Special Features | Textured lids |
| Standard | UL E11461 |
| UPC | 034481132509 |
| GTIN | 00034481132509 |
| Item Type | Type LB Conduit Body |
| Length | 5-9/32 in |
| Width | 1-3/4 in |