XS1N12NA349 OsiSense XS1 Series Cylindrical Fixed Form Proximity Sensor, Inductive, NPN/Discrete Output, 1NO Contact, 12 to 24 V DC
- MFR:
- Telemecanique Sensors
- MFR #:
- XS1N12NA349
- UPC:
- 785901911326
- Item #:
- 125664
XS1N12NA349 OsiSense XS1 Series Cylindrical Fixed Form Proximity Sensor, Inductive, NPN/Discrete Output, 1NO Contact, 12 to 24 V DC
- MFR #:
- XS1N12NA349
- UPC:
- 785901911326
- Item #:
- 125664
inductive sensor XS1 M12 - L35mm - brass - Sn4mm - 12..24VDC - cable 2m
Manuals & Documentation
| Catalog Number | XS1N12NA349 |
| Manufacturer | Telemecanique Sensors |
| Brand | Telemecanique |
| Warranty Description | Contractual Warranty:18 months |
| Country of Origin | United States |
| Made in USA | Yes |
| Application | - |
| Connector | Cable |
| Control Output | 1 NO |
| Enclosure | Nickel Plated Brass |
| Indicator | Output state 1 LED yellow) |
| Material | Metal |
| Mounting | Flush |
| Sensing Range | > 0.1...0.16 IN (> 2.5...4 MM) |
| Sensor | XS 1 |
| Special Features | IP68 DOUBLE INSULATION CONFORMING TO IEC 60529-IP69K CONFORMING TO DIN 40050,CABLE |
| Standard | IP68 double insulation conforming to IEC 60529;IP69K conforming to DIN 40050;CE |
| Supply Voltage | 12...24 V DC reverse polarity protection |
| RoHS URL | https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=867290&lang=en-us |
| UPC | 785901911326 |
| GTIN | 03389110911329 |
| Item Type | Inductive proximity sensor;Cylindrical M12 |
| Operating Temperature | -25...50 Degrees C |