LR27-G Ocal-Blue Type LR Conduit Body With Cover, 3/4 in Hub, Form 7 Form, 6.6 cu-in Capacity, Iron, PVC Coated
- MFR:
- ABB - Installation Products - Conduit
- MFR #:
- LR27-G
- UPC:
- 704508393809
- Item #:
- 122719
LR27-G Ocal-Blue Type LR Conduit Body With Cover, 3/4 in Hub, Form 7 Form, 6.6 cu-in Capacity, Iron, PVC Coated
- MFR #:
- LR27-G
- UPC:
- 704508393809
- Item #:
- 122719
Manuals & Documentation
| Catalog Number | LR27-G |
| Manufacturer | ABB - Installation Products - Conduit |
| Brand | Ocal |
| Country of Origin | United States |
| Made in USA | Yes |
| Application | Act As Pull Outlets for Conductors Being Installed |
| Color | Dark Gray |
| Finish | PVC Coated |
| Form | Form 7 |
| Hub Size | 3/4 in , 21 mm |
| Material | Iron |
| Special Features | The Conduit Body and Cover are Double Coated with a Nominal .002 In. Blue Urethane on Both The Interior and Exterior, Before PVC Coating is Applied |
| Standard | UL E2969 |
| UPC | 704508393809 |
| GTIN | 00704508393809 |
| Item Type | Form 7 Conduit Body |
| Length | 5.25 in |
| Width | 1.65 in |
| Height | 1.6 in |