XZCC12FDM40B XZCC Plug-In Straight Connector, 125 V AC/150 V DC, 3 A
- MFR:
- Telemecanique Sensors
- MFR #:
- XZCC12FDM40B
- UPC:
- 785901756408
- Item #:
- 12167
XZCC12FDM40B XZCC Plug-In Straight Connector, 125 V AC/150 V DC, 3 A
- MFR #:
- XZCC12FDM40B
- UPC:
- 785901756408
- Item #:
- 12167
This connector has a straight female 4-pin M12 connector and a screw terminal with metal clamping rings. It is designed for critical installations thanks to the high robustness metallic ring M12 connector.
Manuals & Documentation
| Catalog Number | XZCC12FDM40B |
| Manufacturer | Telemecanique Sensors |
| Brand | Telemecanique |
| Warranty Description | Contractual Warranty:18 months |
| Country of Origin | Czech Republic |
| Made in USA | No |
| Amperage Rating | 3 |
| Application | Cabling accessories |
| Connection | Straight female connector M12, 4 pins;Screw terminal 0.75 mm² 3-6 mm |
| Enclosure | Plastic |
| Indicator | Without |
| Mounting | Screw |
| Special Features | IP67,STRAIGHT FEMALE CONNECTOR M12, 4 PINS |
| Standard | IP67 |
| RoHS URL | https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=877652&lang=en-us |
| UPC | 785901756408 |
| GTIN | 03389110806076 |
| Item Type | Connector |
| Operating Temperature | -40-85 A Degrees C |
| Voltage Rating | 125 V AC-150 V DC |
| Cross Reference Products | IFM E11508|IFM SDOGH040MSSFKPGE11508|Rockwell 871ATS4D|Schneider XZCC12FDM40B|Telemecan XZCC12FDM40B |