COND5-G Ocal-Blue Rigid Conduit, 5 in Trade, 5.07 in ID x 5.64 in OD, 9-1/12 ft L, Steel
- MFR:
- ABB - Installation Products - Conduit
- MFR #:
- COND5-G
- UPC:
- 704508261122
- Item #:
- 120304
COND5-G Ocal-Blue Rigid Conduit, 5 in Trade, 5.07 in ID x 5.64 in OD, 9-1/12 ft L, Steel
- MFR #:
- COND5-G
- UPC:
- 704508261122
- Item #:
- 120304
Manuals & Documentation
| Catalog Number | COND5-G |
| Manufacturer | ABB - Installation Products - Conduit |
| Brand | OCAL |
| Country of Origin | United States |
| Made in USA | Yes |
| Application | Corrosion Protection for Electrical Systems |
| Color | Gray |
| Finish | Hot-Dip Galvanized |
| Material | Steel |
| Special Features | Color-Coded Thread Protectors |
| Standard | cULus E46453, CSA |
| UPC | 704508261122 |
| GTIN | 00704508261122 |
| Item Type | Conduit-PVC Coated |
| Length | 9-1/12 ft , 3 m |
| Inside Diameter | 5.07 in , 128.90 mm |
| Outside Diameter | 5.64 in , 143.30 mm |
| Trade Size | 5 in , 129 mm |
| Wall Thickness | 0.29 in , 7.23 mm |