H7ICT Halo H7 Series Line Voltage New Construction Single Wall Recessed Lighting Housing, Incandescent Lamp, IC Insulation, 120 V AC, 6-1/2 in Ceiling Opening, Aluminum Housing
- MFR:
- Cooper Lighting Solutions
- MFR #:
- H7ICT
- UPC:
- 080083609680
- Item #:
- 11995
H7ICT Halo H7 Series Line Voltage New Construction Single Wall Recessed Lighting Housing, Incandescent Lamp, IC Insulation, 120 V AC, 6-1/2 in Ceiling Opening, Aluminum Housing
- MFR #:
- H7ICT
- UPC:
- 080083609680
- Item #:
- 11995
Manuals & Documentation
| Catalog Number | H7ICT |
| Manufacturer | Cooper Lighting Solutions |
| Brand | Halo |
| Country of Origin | Mexico |
| Made in USA | No |
| Application | Lighting |
| Special Features | 120V line voltage housing |
| Standard | UL/cUL Listed 1598 Luminaire;cULus Listed - Damp Location;cULus Listed - Wet Location;UL/cUL Listed for Insulation Contact;UL/cUL Listed for Feed Through;RoHS Compliant |
| UPC | 080083609680 |
| GTIN | 00080083609680 |
| Item Type | 6" H7 Housing |
| Voltage Rating | 120V |