L-14-120-0-C Catamount 120 1-Piece Heavy Duty Cable Tie, 15 in L x 0.3 in W x 0.07 in THK, Nylon/Polyamide 6.6, Black
- MFR:
- ABB - Installation Products
- MFR #:
- L-14-120-0-C
- UPC:
- 728494911601
- Item #:
- 116660
L-14-120-0-C Catamount 120 1-Piece Heavy Duty Cable Tie, 15 in L x 0.3 in W x 0.07 in THK, Nylon/Polyamide 6.6, Black
- MFR #:
- L-14-120-0-C
- UPC:
- 728494911601
- Item #:
- 116660
Manuals & Documentation
| Catalog Number | L-14-120-0-C |
| Manufacturer | ABB - Installation Products |
| Brand | Catamount |
| Country of Origin | United States |
| Made in USA | Yes |
| Color | Black |
| Lock Mechanism | Plastic Pawl |
| Material | Nylon/Polyamide 6.6 Weather Resistant |
| Standard | UL E49405 |
| UPC | 728494911601 |
| GTIN | 00728494911601 |
| Item Type | Heavy Duty |
| Length | 15 in , 381 mm |
| Width | 0.3 in , 7.7 mm |
| Tensile Strength | 120 pounds , 534 newtons |
| Thickness | 0.07 In , 1.8 mm |
| Cross Reference Products | 3M 06207|3M 6207|3M 6277|ABBInstall 13-265|ABBInstall L-14-120-0-C|ABBInstall TY27MX|ABBInstall TY527MX|Burndy CT120400L0|Burndy TF7DX|Dennison 10039 |