Two Hole Strap, Fits 3" EMT & Rigid/IMC Conduit, Zinc Plated
- MFR:
- Minerallac
- MFR #:
- 294
- UPC:
- 784610662949
- Item #:
- 116558
Two Hole Strap, Fits 3" EMT & Rigid/IMC Conduit, Zinc Plated
- MFR #:
- 294
- UPC:
- 784610662949
- Item #:
- 116558
Manuals & Documentation
| Catalog Number | 294 |
| Manufacturer | Minerallac |
| Brand | MINERALLAC TRADITIONAL |
| Country of Origin | United States |
| Made in USA | Yes |
| Application | Electrical Conduit |
| Cable Size | Fits 3" EMT and Rigid/IMC. |
| Color | Silver |
| Construction | Stamped |
| Finish | Zinc Plated |
| Material | Steel |
| Mounting | Component, Wood, Steel, Concrete |
| Mounting Holes | 2 |
| Number of Holes | 2 |
| Special Features | Designed for use on loads too heavy to be supported by 1-hole straps. |
| Standard | UL #9N38 |
| UPC | 784610662949 |
| GTIN | 00784610662949 |
| Item Type | 2-Hole Strap |
| Length | 7.438" |
| Length UOM | Inch |
| Width | 1.250" |
| Width UOM | Inch |
| Height | 3.550" |
| Height UOM | Inch |
| Size | 1.05" x 0.75" x 2.80" |
| Thickness | 0.090" IN |
| Trade Size | 3" IN |
| Cross Reference Products | AFC CSER3002|Appleton CF-300H|Appozgcomm TH-1808|Arlington 357|Madison 131|Minerallac HD294|OZGedney THR-300S|Raco 2240|Sepco 2139S|Sepco 2159S |