Two Hole Strap, Fits 2-1/2" EMT & Rigid/IMC Conduit, Zinc Plated
- MFR:
- Minerallac
- MFR #:
- 292
- UPC:
- 784610662925
- Item #:
- 116544
Two Hole Strap, Fits 2-1/2" EMT & Rigid/IMC Conduit, Zinc Plated
- MFR #:
- 292
- UPC:
- 784610662925
- Item #:
- 116544
Manuals & Documentation
| Catalog Number | 292 |
| Manufacturer | Minerallac |
| Brand | MINERALLAC TRADITIONAL |
| Country of Origin | United States |
| Made in USA | Yes |
| Application | Electrical Conduit |
| Cable Size | Fits 2-1/2" EMT and Rigid/IMC. |
| Color | Silver |
| Construction | Stamped |
| Finish | Zinc Plated |
| Material | Steel |
| Mounting | Component, Wood, Steel, Concrete |
| Mounting Holes | 2 |
| Number of Holes | 2 |
| Special Features | Designed for use on loads too heavy to be supported by 1-hole straps. |
| Standard | UL #9N38 |
| UPC | 784610662925 |
| GTIN | 00784610662925 |
| Item Type | 2-Hole Strap |
| Length | 6.125" |
| Length UOM | Inch |
| Width | 1.250" |
| Width UOM | Inch |
| Height | 2.950" |
| Height UOM | Inch |
| Size | 0.90" x 0.75" x 2.77" |
| Thickness | 0.060" IN |
| Trade Size | 2-1/2" IN |
| Cross Reference Products | AFC CSER2502|Appleton CF-250H|Appozgcomm TH-1807|Arlington 356|Madison 130|Minerallac HD292|Orbit SU2-250|OZGedney THR-250S|Raco 2239|Sepco 2138S |