Two Hole Strap, Fits 2" EMT Conduit, Pre-Galvanized
- MFR:
- Minerallac
- MFR #:
- 285
- UPC:
- 784610662857
- Item #:
- 116530
Two Hole Strap, Fits 2" EMT Conduit, Pre-Galvanized
- MFR #:
- 285
- UPC:
- 784610662857
- Item #:
- 116530
Manuals & Documentation
| Catalog Number | 285 |
| Manufacturer | Minerallac |
| Brand | MINERALLAC TRADITIONAL |
| Country of Origin | United States |
| Made in USA | Yes |
| Application | Electrical Conduit |
| Cable Size | Fits 2" EMT. |
| Color | Silver |
| Construction | Stamped |
| Finish | Pre-galvanized |
| Material | Steel |
| Mounting | Component, Wood, Steel, Concrete |
| Mounting Holes | 2 |
| Number of Holes | 2 |
| Special Features | Designed for use on loads too heavy to be supported by 1-hole straps. |
| Standard | UL #9N38 |
| UPC | 784610662857 |
| GTIN | 00784610662857 |
| Item Type | 2-Hole Strap |
| Length | 5.000" |
| Length UOM | Inch |
| Width | 1.000" |
| Width UOM | Inch |
| Height | 2.200" |
| Height UOM | Inch |
| Size | 0.73" x 0.75" x 2.56" |
| Thickness | 0.050" IN |
| Trade Size | 2" IN |
| Cross Reference Products | ABBInstall TS-906|AFC CSE2002|AmFittings CSE2002|AmFittings ER350M|Appleton THTW-200S|Appleton TW-2200|Appozgcomm TH-1906|Arlington 365|Bridgeport 1925|Crouse 497-6 |