Two Hole Strap, Fits 1-1/4" EMT Conduit, Pre-Galvanized
- MFR:
- Minerallac
- MFR #:
- 265
- UPC:
- 784610662659
- Item #:
- 116365
Two Hole Strap, Fits 1-1/4" EMT Conduit, Pre-Galvanized
- MFR #:
- 265
- UPC:
- 784610662659
- Item #:
- 116365
Manuals & Documentation
| Catalog Number | 265 |
| Manufacturer | Minerallac |
| Brand | MINERALLAC TRADITIONAL |
| Country of Origin | United States |
| Made in USA | Yes |
| Application | Electrical Conduit |
| Cable Size | Fits 1-1/4" EMT. |
| Color | Silver |
| Construction | Stamped |
| Finish | Pre-galvanized |
| Material | Steel |
| Mounting | Component, Wood, Steel, Concrete |
| Mounting Holes | 2 |
| Number of Holes | 2 |
| Special Features | Designed for use on loads too heavy to be supported by 1-hole straps. |
| Standard | UL #9N38 |
| UPC | 784610662659 |
| GTIN | 00784610662659 |
| Item Type | 2-Hole Strap |
| Length | 3.875" |
| Length UOM | Inch |
| Width | 0.875" |
| Width UOM | Inch |
| Height | 1.570" |
| Height UOM | Inch |
| Size | 2.20" x 1.00" x 5.00" |
| Thickness | 0.050" IN |
| Trade Size | 1-1/4" IN |
| Cross Reference Products | ABBInstall TS-904|AFC CSE1252|AmFittings CSE1252|AmFittings ER250M|Appleton THTW-125S|Appleton TW-2125|Appozgcomm TH-1904|Arlington 363|Bridgeport 1923|Crouse 497-4 |