Two Hole Strap, Fits 1" EMT Conduit & SER Cable 3/0, Pre-Galvanized
- MFR:
- Minerallac
- MFR #:
- 255
- UPC:
- 784610662550
- Item #:
- 116214
Two Hole Strap, Fits 1" EMT Conduit & SER Cable 3/0, Pre-Galvanized
- MFR #:
- 255
- UPC:
- 784610662550
- Item #:
- 116214
Manuals & Documentation
| Catalog Number | 255 |
| Manufacturer | Minerallac |
| Brand | MINERALLAC TRADITIONAL |
| Country of Origin | United States |
| Made in USA | Yes |
| Application | Electrical Conduit |
| Cable Size | Fits 1" EMT. |
| Color | Silver |
| Construction | Stamped |
| Finish | Pre-galvanized |
| Material | Steel |
| Mounting | Component, Wood, Steel, Concrete |
| Mounting Holes | 2 |
| Number of Holes | 2 |
| Special Features | Designed for use on loads too heavy to be supported by 1-hole straps. |
| Standard | UL #9N38 |
| UPC | 784610662550 |
| GTIN | 00784610662550 |
| Item Type | 2-Hole Strap |
| Length | 3.205" |
| Length UOM | Inch |
| Width | 0.750" |
| Width UOM | Inch |
| Height | 1.130" |
| Height UOM | Inch |
| Size | 1.75" x 1.00" x 4.30" |
| Thickness | 0.035" IN |
| Trade Size | 1" IN |
| Cross Reference Products | ABBInstall TS-903|AFC CSE1002|AmFittings CSE1002|Appleton THTW-100S|Appleton TW-2100|Appozgcomm TH-1903|Arlington 362|Bridgeport 1922|Crouse 497-3|Dottie TW303 |