Jiffy Clip, One Hole Strap, Fits BX 14-2, 14-3 & 12-2, Pre-Galvanized
- MFR:
- Minerallac
- MFR #:
- 121
- UPC:
- 784610401210
- Item #:
- 11429
Jiffy Clip, One Hole Strap, Fits BX 14-2, 14-3 & 12-2, Pre-Galvanized
- MFR #:
- 121
- UPC:
- 784610401210
- Item #:
- 11429
Manuals & Documentation
| Catalog Number | 121 |
| Manufacturer | Minerallac |
| Brand | MINERALLAC TRADITIONAL |
| Country of Origin | United States |
| Made in USA | Yes |
| Application | Electrical Conduit |
| Cable Size | Fits BX 14-2, 14-3, and 12-2. |
| Color | Silver |
| Construction | Stamped |
| Finish | Pre-galvanized |
| Material | Steel |
| Mounting | Component, Wood, Steel, Concrete |
| Mounting Holes | 1 |
| Number of Holes | 1 |
| Standard | UL #9N38 |
| UPC | 784610401210 |
| GTIN | 00784610401210 |
| Item Type | 1-Hole Strap |
| Length | 0.63" |
| Width | 1.35" |
| Height | 0.48" |
| Size | 0.48" x 1.35" x 0.63" |
| Thickness | 0.045" |