TY272M Ty-Rap Standard High Performance Cable Tie, 8-3/4 in L x 0.275 in W x 0.07 in THK, Nylon/Polyamide 6.6, Natural
- MFR:
- ABB - Installation Products
- MFR #:
- TY272M
- UPC:
- 786210839899
- Item #:
- 108381
TY272M Ty-Rap Standard High Performance Cable Tie, 8-3/4 in L x 0.275 in W x 0.07 in THK, Nylon/Polyamide 6.6, Natural
- MFR #:
- TY272M
- UPC:
- 786210839899
- Item #:
- 108381
Manuals & Documentation
| Catalog Number | TY272M |
| Manufacturer | ABB - Installation Products |
| Brand | TY-RAP |
| Country of Origin | United States |
| Made in USA | Yes |
| Color | Natural |
| Lock Mechanism | Stainless Steel Barb |
| Material | Nylon/Polyamide 6.6 |
| Special Features | Low profile head is designed to prevent snags on uneven surfaces and easier to pull through bulkheads. Non-magnetic stainless steel locking device insures both maximum strength and the right tightness every time |
| Standard | UL E49405 |
| UPC | 786210839899 |
| GTIN | 00786210839899 |
| Item Type | High Performance |
| Length | 8.75 in , 222.3 mm |
| Width | 0.275 in , 6.99 mm |
| Tensile Strength | 120 pounds , 530 newtons |
| Thickness | 0.07 in , 1.78 mm |