H7ICATNB Halo Air-Tite H7 Series Line Voltage New Construction Single Wall Recessed Lighting Housing, Incandescent Lamp, IC Insulation, 120 V AC, 6-1/2 in Ceiling Opening, Aluminum Housing
- MFR:
- Cooper Lighting Solutions
- MFR #:
- H7ICATNB
- UPC:
- 662400612032
- Item #:
- 108092
H7ICATNB Halo Air-Tite H7 Series Line Voltage New Construction Single Wall Recessed Lighting Housing, Incandescent Lamp, IC Insulation, 120 V AC, 6-1/2 in Ceiling Opening, Aluminum Housing
- MFR #:
- H7ICATNB
- UPC:
- 662400612032
- Item #:
- 108092
Manuals & Documentation
| Catalog Number | H7ICATNB |
| Manufacturer | Cooper Lighting Solutions |
| Brand | Halo |
| Country of Origin | Mexico |
| Made in USA | No |
| Application | Lighting |
| Special Features | No socket bracket, 120V line voltage housing |
| Standard | UL/cUL Listed 1598 Luminaire;UL/cUL Listed for Insulation Contact;cULus Listed - Damp Location;cULus Listed - Wet Location;RoHS Compliant;AIR-TITE (TM) Certified ASTM E283;UL/cUL Listed for Feed Through |
| UPC | 662400612032 |
| GTIN | 00662400612032 |
| Item Type | 6" H7 Housing |
| Voltage Rating | 120V |