XJG104-G Ocal Conduit Expansion Coupling With Internal Bonding Jumper, 4 in, For Use With Rigid/EMT Conduits, Malleable Iron, PVC Coated/Zinc Plated
- MFR:
- ABB - Installation Products - Conduit
- MFR #:
- XJG104-G
- UPC:
- 704508417444
- Item #:
- 107081
XJG104-G Ocal Conduit Expansion Coupling With Internal Bonding Jumper, 4 in, For Use With Rigid/EMT Conduits, Malleable Iron, PVC Coated/Zinc Plated
- MFR #:
- XJG104-G
- UPC:
- 704508417444
- Item #:
- 107081
Manuals & Documentation
| Catalog Number | XJG104-G |
| Manufacturer | ABB - Installation Products - Conduit |
| Brand | OCAL |
| Country of Origin | United States |
| Made in USA | Yes |
| Application | Allows for the Contraction and Expansion of a Conduit Run Without Reducing the Mechanical or Bonding Integrity of the Raceway |
| Color | Gray |
| Material | Iron with Zinc Plating |
| Special Features | No Disassembly Necessary to Install |
| Standard | UL E23018, CSA |
| UPC | 704508417444 |
| GTIN | 00704508417444 |
| Item Type | Expansion Coupling |
| Length | 6.75 in , 171.45 mm |
| Outside Diameter | 6.37 in , 161.80 mm |
| Trade Size | 4 in , 103 mm |