TY528MX Ty-Rap 2-Piece High Performance Standard Cable Tie, 14.2 in L x 0.19 in W x 0.055 in THK, Nylon/Polyamide 6.6, Black
- MFR:
- ABB - Installation Products
- MFR #:
- TY528MX
- UPC:
- 786210805146
- Item #:
- 10438
TY528MX Ty-Rap 2-Piece High Performance Standard Cable Tie, 14.2 in L x 0.19 in W x 0.055 in THK, Nylon/Polyamide 6.6, Black
- MFR #:
- TY528MX
- UPC:
- 786210805146
- Item #:
- 10438
Manuals & Documentation
| Catalog Number | TY528MX |
| Manufacturer | ABB - Installation Products |
| Brand | TY-RAP |
| Country of Origin | United States |
| Made in USA | Yes |
| Color | Black |
| Lock Mechanism | Stainless Steel Barb |
| Material | Nylon/Polyamide 6.6 |
| Special Features | Low profile head is designed to prevent snags on uneven surfaces and easier to pull through bulkheads. Non-magnetic stainless steel locking device insures both maximum strength and the right tightness every time |
| UPC | 786210805146 |
| GTIN | 00786210805146 |
| Item Type | High Performance |
| Length | 14.2 in , 361 mm |
| Width | 0.19 in , 4.9 mm |
| Tensile Strength | 50 pounds , 222 newtons |
| Thickness | 0.05 in , 1.3 mm |
| Cross Reference Products | 3M 06204|3M 6204|3M 6274|3M CT15BK50-C|ABBInstall 13-264|ABBInstall L14500|ABBInstall L-14-50-0-C|ABBInstall TY28MX|ABBInstall TY528MX|Amprobe 16047740 |