TY5253MX Ty-Rap 2-Piece High Performance Standard Cable Tie, 11.4 in L x 0.19 in W x 0.055 in THK, Nylon/Polyamide 6.6, Black
- MFR:
- ABB - Installation Products
- MFR #:
- TY5253MX
- UPC:
- 786210885131
- Item #:
- 102031
TY5253MX Ty-Rap 2-Piece High Performance Standard Cable Tie, 11.4 in L x 0.19 in W x 0.055 in THK, Nylon/Polyamide 6.6, Black
- MFR #:
- TY5253MX
- UPC:
- 786210885131
- Item #:
- 102031
Manuals & Documentation
| Catalog Number | TY5253MX |
| Manufacturer | ABB - Installation Products |
| Brand | TY-RAP |
| Country of Origin | United States |
| Made in USA | Yes |
| Color | Black |
| Lock Mechanism | Stainless Steel Barb |
| Material | Nylon/Polyamide 6.6 |
| Special Features | Low profile head is designed to prevent snags on uneven surfaces and easier to pull through bulkheads. Non-magnetic stainless steel locking device insures both maximum strength and the right tightness every time |
| UPC | 786210885131 |
| GTIN | 00786210885131 |
| Item Type | High Performance |
| Length | 11.6 in , 295 mm |
| Width | 0.19 in , 4.9 mm |
| Tensile Strength | 50 pounds , 222 newtons |
| Thickness | 0.05 in , 1.3 mm |
| Cross Reference Products | 3M 6203|3M 6273|ABBInstall 13-2623|ABBInstall 13-263|ABBInstall L11500|ABBInstall L-11-50-0-C|ABBInstall TY253MX|ABBInstall TY5253MX|ABBInstall TY526MX|Burndy CT50300C0 |